21 - 23 AUGUST 2020

Supported by

Beavertown

Full Timetable

Main Stage


Friday 21st Aug

10:00 - 11:00

Gilles Peterson & Nubya Garcia

11:00 - 11:30

NEAR MINT: Dom Servini

11:30 - 12:00

NEAR MINT: Jim Sharp

12:00 - 12:30

NEAR MINT: DJ Gilla

12:30 - 13:00

NEAR MINT: Russ Ryan

13:00 - 13:30

Mr Redley

13:30 - 14:30

Harri Pepper

14:30 - 15:15

Mr Redley

15:15 - 16:00

Mali Hayes

16:00 - 16:30

[ K S R ]

16:30 - 17:10

Collocutor

17:10 - 17:30

Finn Irregular

17:30 - 17:40

Laneous

17:40 - 18:20

FUTURE BUBBLERS

18:20 - 19:20

Aaron L

19:45 - 20:15

Werkha

20:20 - 21:00

Moses Boyd

21:00 - 22:00

Eliza Rose

22:00 - 23:00

Alexander Nut

23:00 - 00:00

Tash LC

Sat 22nd Aug

10:00 - 11:00

Calm Roots with Alex Rita

11:00 - 11:30

Mr Redley

11:30 - 12:30

HEELS & SOULS Street Soul Special

12:30 - 13:30

COCO MARIA

13:30 - 14:30

Miguel E

14:30 - 15:30

Donna Leake

15:45 - 16:15

SNG

16:45 - 17:20

Ariwo

17:45 - 18:15

See Thru Hands

18:30 - 19:30

Dan Shake

19:30 - 20:30

Auntie Flo

20:30 - 21:10

Kokoroko

21:30 - 22:30

Marshall Allen's Cosmic Tones

22:30 - 23:30

MARK FLASH (UNDERGROUND RESISTANCE)

Sun 23rd Aug

09:00 - 10:00

Calm Roots with Alex Rita

10:00 - 12:00

LAANI & Charlie Dark

12:00 - 15:00

Brawnswood Takeover

15:00 - 15:30

Demae BEST OF THE BASEMENT

15:30 - 16:00

Photay BEST OF THE BASEMENT

16:30 - 17:00

Ola Szmidt BEST OF THE BASEMENT

17:00 - 17:30

Sly5thAve BEST OF THE BASEMENT

17:30 - 18:00

Hector Plimmer BEST OF THE BASEMENT

18:00 - 18:30

Eastman BEST OF THE BASEMENT

18:30 - 19:30

RESONATE Amahla, Dele Sosimi & Medlar, Shunaji, Tomi Agape & Tawiah

Worldwide FM Stage


Friday 21st Aug

09:00 - 10:00

Morning Mari Out Here

10:00 - 12:00

Gilles Peterson & Nubya Garcia

12:00 - 12:30

Demae live

12:30 - 13:00

Rebecca Vasmant DJ

13:00 - 13:30

PHOTAY live

13:30 - 14:00

HECTOR PLIMMER live

14:00 - 15:00

Kate Hutchinson & Susan Rogers

15:00 - 16:00

CHARITY SPOTLIGHT: TOMORROW'S WARRIORS

16:00 - 18:00

Eddie Fowlkes

18:00 - 22:00

Luke Unabomber

Sat 22nd Aug

10:00 - 12:00

Kate Hutchinson & Tash LC

12:00 - 12:30

Elite Beat

12:30 - 13:30

IDJUT BOYS DJ

13:30 - 14:00

OLA SZMIDT live

14:00 - 15:00

LOUIE VEGA & COLLEEN MURPHY in conversation

15:00 - 16:00

CHARITY SPOTLIGHT Sleep Pods

16:00 - 04:00

LOVE DANCIN' TAKEOVER Andrea Trout, Colin Curtis, Colleen 'Cosmo' Murphy, Daddy Ad, Darren Morgan, Donna Leake, Kev Beadle, Leanne Wright, Mr Scruff, Patrick Forge, Pooky, Simon Cordiner

Sun 23rd Aug

10:00 - 12:00

LAANI & Charlie Dark

12:00 - 12:30

SLY5THAVE live

12:30 - 13:30

MLE DJ

13:30 - 14:00

EASTMAN live + NyNy & Mic Ty

14:00 - 15:00

MARI & DAMO SUZUKI in conversation

15:00 - 16:00

CHARITY SPOTLIGHT Help Refugees

16:00 - 18:00

DJ PAULETTE

18:00 - 20:00

BLUEY

20:00 - 22:00

GLOBAL ROOTS RECORD ROOM

Jager x Reform


Friday 21st Aug

11:30 - 13:00

LIVE DISCUSSION

13:00 - 13:10

REMOTE RHYTHM LAB

13:10 - 13:45

KEISHA THOMPSON

13:45 - 15:15

ABENA

15:15 - 16:00

MALI HAYES

16:00 - 16:30

[ K S R ]

16:30 - 18:00

TARZSA

18:00 - 18:15

BERRY BLACC

18:15 - 19:45

CHILDREN OF ZEUS DJ Set

19:45 - 20:15

WERKHA

20:15 - 20:35

EVA BEE

20:35 - 20:50

KINKAI

20:50 - 22:20

SAMRAI [Swing Ting]

Sat 22nd Aug

11:30 - 12:00

CO-LAB THEORY

12:00 - 12:25

MARCO WOOLF

12:25 - 13:55

LUKE UNABOMBER

13:55 - 14:15

KAH REIGN

14:15 - 15:45

EVES' DROP

15:45 - 16:15

SNG

16:15 - 17:45

HIGH HOOPS

17:45 - 18:15

SEE THRU HANDS

18:15 - 19:45

DJ PAULETTE

19:45 - 20:25

LOVESCENE

20:25 - 22:00

MR SCRUFF + MC KWASI

Lemon Lounge


Friday 21st Aug

Sat 22nd Aug

17:30 - 19:00

MUSIC AS POLITICS Hosted by Anu Henriques (Skin Deep) with guests Joshua Idehen, Kaya Arise, Lexy Morvaridi (Lonely Table)

19:00 - 20:00

PERMACULTURE WITHIN MUSIC Hosted by Haseeb Iqbal (Worldwide FM) with guests Aly Gilani, Emma Warren, Rachel Chinouriri

20:00 - 21:00

FELT SOUND x SWEETIE x KAYA ARISE

21:00 - 22:00

Creole Cuts x Poison Zcora

22:00 - 23:00

BORGE X TASH LC

23:00 - 23:00

Maximum Haze X Lightfoot

Sun 23rd Aug

CDR Presents


Friday 21st Aug

Sat 22nd Aug

10:00 - 11:00

Young People's Music Producers Club Online music production workshop

12:30 - 13:30

Sounds & Space Sun Ra Inspired synthesis workshop

15:00 - 15:30

ABC of Garage with Tony Nwachukwu & Rukaiya Russell

17:00 - 17:30

ABC OF BROKEN BEAT with Alex Phountzi & IG Culture

18:30 - 19:30

BRIT-ISH SOUL PANEL with Carl McIntosh, Lynda Dawn, George Riley & Mykaell Riley

20:00 - 21:30

OPN DJ Set Playing Tracks from the Community

Sun 23rd Aug

STW Talks


Friday 21st Aug

Sat 22nd Aug

Sun 23rd Aug

11:00 - 12:00

BROWNSWOOD Album Artwork
with Ruby Savage, A.Kid and Mark James

12:00 - 14:00

THE POLITICS OF BLACK JOY ON THE DANCEFLOOR Host: Lou Jasmine
Panellists: DJ Paulette & DJ Flight

14:00 - 14:50

DOC N ROLL: W.I.T.C.H Q&A with director and Patrick Mwondela (W.I.T.C.H keyboardist), hosted by Thristian (Worldwide FM)

15:00 - 16:00

ARTS ALLIES The Sound of Change: Jazz as an imperative for allyship and a voice for racial justice
Moderator: Freda Knowles
Panellists: Shabaka Hutchings, Jyoty Singh & Soweto Kinch

16:00 - 16:50

DIGGING FOR WELDON IRVINE : DOC N ROLL Q&A with director and hosted by jazz journalist Kevin le Gendre

16:50 - 18:10

Collaboration or Colonialism? Unpacking cross-cultural exchanges in a globally-connected music industry
Host: Zipporah
Panellists: Labdi, Mike Calandra & Tash LC